Studijní záležitosti, autobusy, přihlášení na policii

Konečně mám zařízené snad všechny průkazy, studentské karty a povolení k pobytu a jsem oficiálně studentem.

Přístup do systému, registrace předmětů

Ve středu večer dorazili kódy pro přístup k informačnímu systému NTNU, takže jsem mohl aktivovat všechny elektronické systémy – NTNU jich má několik, jeden pro registraci předmětů, druhý pro přístup ke studijním materiálům a k elektronickému odevzdávání úkolů, dále je tu pak ještě minimálně rozcestník a mail. No prostě žádný jeden centrální IS kde je všechno jako na Masaryčce.

Ale jinak to vypadá, že to celkem funguje, až na to že změny se z jednoho systému do druhého přenášejí jen jednou denně, takže na přístup k studijním materiálům a k zadáním domácích úkolů jsem musel čekat do čtvrtka.

Stejně tak změny v Learning Agreement museli čekat až na funkční přístup k systému, protože na to aby mi je potvrdili jsem potřeboval mít příslušné předměty zaregistrované.

Na NTNU je potřeba si dávat trochu pozor na jiný systém zkoušek. Zkouška je tu totiž typicky jen v jediném termínu a člověk se na ni musí registrovat při registraci předmětu (nejpozději cca měsíc po zahájení semestru). Jinak totiž člověk bude mít zapsaný předmět ale nebude moci jít na zkoušku a tedy nedostane kredity. Ale systém registraci okamžitě nabízí, takže není až tak snadné na to zapomenout.

Studentské průkazy

Studentské průkazy (semester card a student card) slouží jako průkaz studenta NTNU (člověk musí mít obě, jedna dokazuje že má člověk aktivní semestr, druhá, že je studentem a je na ní fotka). Tyhle karty jsou nutné například k získání slevy na autobus.

Autobusy

Cena autobusů hromadné dopravy v Trondheimu je dost vysoká, pokud člověk platí jednotlivé lístky (50 NOK). Proto jsem se nakonec rozhodl koupit si časovou jízdenku. Pozitivní je, že jízdenka se dá koupit na libovolný počet dní (v rozsahu tuším 7 – 180 dní).

Samotná cestovaní karta (t:card) stojí 50 NOK a jízdné na 144 dní mě vyšlo na 1645 NOK (studentská sleva), což odpovídá dohromady asi 5500 Kč. To je docela hodně v porovnání s Brnem, ale vychází to na cca 12 NOK na den, což je přijatelné v porovnání s nákupem po 1 lístku. Navíc Trondheimská zóna je docela velká, takže pro výlety do blízkých lesů bych neměl nic platit.

Jízdné se dá zaplatit elektronicky na webu společnosti AtB. Nicméně kartu je praktičtější vyřídit na Trondheimské hlavní stanici (vlakové a autobusové nádraží v přístavu). V případě, že kupujete kartu elektronicky platí se kartou (berou normálně MasterCard i Visa) a lístky by se měli aktivovat do druhého dne. Čas začne běžet od prvního použití karty v dopravě. Čtečky karet jsou v autobusech obvykle u prvních a druhých dveří a člověk musí přiložit kartu při nástupu.

Registrace na policii

Jelikož budu v Norsku nepřerušeně déle než 3 měsíce, musel jsem se zaregistrovat na policii. Všechny informace k tomu jsme dostali v brožurce Arrival checklist. Bylo třeba se zaregistrovat elektronicky a potom přijít na policii s pasem, evropským průkazem zdravotního pojištění a dopisem o přijetí na NTNU. Člověk si může sjednat schůzku buď sám, nebo využít hromadné schůzky organizované v rámci orientačního víkendu NTNU. Ta byla dnes (pro občany EU a Švýcarska). Přišel jsem tedy v 9 na policii, kde od nás ode všech vybrali zmíněné materiály a následně jsme čekali až si to zadají do systému. Potom nás jednotlivě volali a předali každému povolení k pobytu. Já měl výhodu, že jsem přišel včas, takže jsem byl hotov asi za 30 minut, ti kteří přišli později čekali v podstatně delší frontě.

Nyní mám tedy povolení k pobytu v Norsku na dobu neurčitou. Nicméně v případě, že bych tu chtěl být více jak 6 měsíců, musel bych ještě projít jednou registrací na nějakém úřadě. To se mě však netýká.

Závěrečná poznámka

Dnes odjíždím na chatu Heinfjordstua někam do Norských lesů a vrátím se v neděli. Takže na začátku týdne můžete očekávat nějaké fotografie.