Studentem až za týden

Škola oficiálně na NTNU začíná tento týden. Po včerejších zrušených přednáškách a cvičeních jsem se konečně dnes dočkal první hodiny v Norsku. Nicméně i přes to začne vše skutečně fungovat až příští týden (snad).

Kromě školy jsme dnes měli také organizační setkání pro zahraniční studenty z Evropy. Tam jsme se opět dozvěděli, že na to abychom si mohli zaregistrovat předměty a skutečně se stát studenty NTNU potřebujeme kód do jejich informačního systému a semestrální kartu. Nicméně nic z toho zatím není hotové. Prý mají nějaké technické problémy s přidělováním účtů.

Takže zatím můžeme chodit na přednášky, ale nedostaneme se k žádným materiálům ani k informacím o případném odpadání hodin. Naštěstí patřím k těm šťastnějším studentům, kteří aspoň vědí, kdy mají hodiny, někteří se nedostali ani k těmto informacím.

Jinak jsem měl první hodinu, která se konala. Jednalo se o úvodní přednášku z Real-Time Programming, což je možná trochu zavádějící název, protože zas tak real-time to asi nebude. Nicméně měla by to být dost prakticky zaměřená výuka na paralelismus s ohledem na robustnost. Budeme dělat semestrální projekt, který bude ve dvojicích. Dnešní přednáška byla zaměřená především na to aby jsme se uvědomili co bude náplní projektu a popřemýšleli nad tím v jakém programovacím jazyce budeme projekt dělat. Jako projekt budeme programovat systém pro ovládání několika výtahů, který by měl splňovat nějaké základní vlastnosti, jako že se nebudou ztrácet signály, že se dočkáme odpovědi na signál a tak podobně. Asi největší novinkou pro mě je jednak to, že budeme pracovat i s hardware (budeme mít modely výtahů), a potom to, že se máme dost zaměřit na odolnost vůči chybám.

Přednášku vedli dva vyučující, od pohledu byl jeden z nich PhD student, oba byli poměrně sympatičtí, celkově hodnotím tuto první hodinu dost pozitivně.

Systém výuky se tu bude, zdá se, lišit od toho na co jsem zvyklý z FI, bude tu důraz hlavně na přednášky. Ale o tom napíšu něco až toho budu mít víc za sebou.